5+1 Sposobów Na Lepsze Jutro – Biofeedback

5+1 SPOSOBÓW NA LEPSZE JUTRO
01.04.2022-31.03.2023
Współfinansowanie ze środków PFRON
Wartość całego projektu 565.238,70
Dofinansowanie ze środków PFRON: 530.518,70
Wkład własny : 34.720,00
Projekt realizowany pod koordynacją Fundacji KROK ZA KROKIEM na terenie Województwa Wielkopolskiego oraz Dolnośląskiego

Jako fundacja zajmujemy się szeroko pojętymi formami rehabilitacji neurologicznej. Jedną z nich jest EEG Biofeedback. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub skorzystać z Treningu Biofeedback skontaktuj się z nami.

EEG Biofeedback (EEG – elektroencefalograf, z ang. biofeedback – biologiczne sprzężenie zwrotne) to medyczna metoda wykorzystująca zjawisko plastyczności mózgu w celu poprawy lub normalizacji deficytów neurologicznych, poprzez oddziaływanie na czynność bioelektryczną mózgu.

Jak wykazuje analiza najnowszych badań, metoda ta coraz częściej w różny sposób wprowadzana jest do rehabilitacji neurologicznej, a w wielu przypadkach wyniki badań wskazują, że podnosi ona skuteczność dotychczas stosowanych form terapii bądź jest ich alternatywą.

Trening EEG Biofeedback wskazany jest dla dorosłych i dzieci którzy mają

– zaburzenie koncentracji uwagi
– zaburzenia pamięci, 
– nadpobudliwość ruchowa ,
– problemami w uczeniu się,
– autyzm oraz jego spectrum ,
– dysleksja, dysgrafia,
– depresja,
– epilepsja,
– zaburzenia emocjonalne,
– lęki,
– tiki,
– zaburzenia snu,
– moczenie nocne,
– przewlekłe bóle głowy lub migreny,
– schorzenia neurologiczne: stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, udar itp.

W czasie treningu aparatura z odpowiednio umiejscowionymi elektrodami w obrębie głowy badanego rejestruje cztery rodzaje fal – delta, theta, alfa, beta. Każda z tych fal odpowiada za inną aktywność mózgu. Fale theta odpowiadają za sen i fantazjowanie, a fale beta1 za aktywne myślenie. Natomiast fale alfa pojawiają się w stanie relaksu. Jeżeli w czasie czuwania wytwarzamy za dużo fal theta, nie mamy warunków do sprawnego myślenia czy koncentrowania się. Podczas treningu EEG można nauczyć się regulować przebieg fal i dostosować je do aktualnych potrzeb.

Jeden trening trwa średnio 35-45 min. Zaleca się przeprowadzenie minimum 10-15 treningów. Po tym czasie może nastąpić poprawa koncentrację uwagi, szybkość myślenia, kreatywność, pamięć, poprawa nastroju, zwiększenie samooceny, równocześnie można uczyć się relaksu co da przełożenie na lepszy sen. Metoda jest bezpieczna, przyjemna i jako sposób uczenia się za pomocą wideogry nie ma żadnych ubocznych działań, pod warunkiem, że jest prowadzona przez wykwalifikowanych terapeutów. Każdy trening jest monitorowany przez komputer i istnieje możliwość zbiorczego wydruku wyników.