Neurorehabilitacja – TRENING EEG BIOFEEDBACK

Jako fundacja zajmujemy się szeroko pojętymi formami rehabilitacji neurologicznej. Jedną z nich jest EEG Biofeedback. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub skorzystać z Treningu Biofeedback skontaktuj się z nami.

EEG Biofeedback (EEG – elektroencefalograf, z ang. biofeedback – biologiczne sprzężenie zwrotne) to medyczna metoda wykorzystująca zjawisko plastyczności mózgu w celu poprawy lub normalizacji deficytów neurologicznych, poprzez oddziaływanie na czynność bioelektryczną mózgu.

Jak wykazuje analiza najnowszych badań, metoda ta coraz częściej w różny sposób wprowadzana jest do rehabilitacji neurologicznej, a w wielu przypadkach wyniki badań wskazują, że podnosi ona skuteczność dotychczas stosowanych form terapii bądź jest ich alternatywą.

Trening EEG Biofeedback wskazany jest dla dorosłych i dzieci którzy mają

– zaburzenie koncentracji uwagi
– zaburzenia pamięci, 
– nadpobudliwość ruchowa ,
– problemami w uczeniu się,
– autyzm oraz jego spectrum ,
– dysleksja, dysgrafia,
– depresja,
– epilepsja,
– zaburzenia emocjonalne,
– lęki,
– tiki,
– zaburzenia snu,
– moczenie nocne,
– przewlekłe bóle głowy lub migreny,
– schorzenia neurologiczne: stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, udar itp.

W czasie treningu aparatura z odpowiednio umiejscowionymi elektrodami w obrębie głowy badanego rejestruje cztery rodzaje fal – delta, theta, alfa, beta. Każda z tych fal odpowiada za inną aktywność mózgu. Fale theta odpowiadają za sen i fantazjowanie, a fale beta1 za aktywne myślenie. Natomiast fale alfa pojawiają się w stanie relaksu. Jeżeli w czasie czuwania wytwarzamy za dużo fal theta, nie mamy warunków do sprawnego myślenia czy koncentrowania się. Podczas treningu EEG można nauczyć się regulować przebieg fal i dostosować je do aktualnych potrzeb.

Jeden trening trwa średnio 35-45 min. Zaleca się przeprowadzenie minimum 10-15 treningów. Po tym czasie może nastąpić poprawa koncentrację uwagi, szybkość myślenia, kreatywność, pamięć, poprawa nastroju, zwiększenie samooceny, równocześnie można uczyć się relaksu co da przełożenie na lepszy sen. Metoda jest bezpieczna, przyjemna i jako sposób uczenia się za pomocą wideogry nie ma żadnych ubocznych działań, pod warunkiem, że jest prowadzona przez wykwalifikowanych terapeutów. Każdy trening jest monitorowany przez komputer i istnieje możliwość zbiorczego wydruku wyników.

Do dalszej lektury odsyłamy do źródeł przedstawionych poniżej.

Źródła:

  1. Zastosowanie biofeedbacku w rehabilitacji neurologicznej, A. Kwolek, J. Podgórska, J. Rykała,
    J. Leszczak; Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów 2013, 3, 379–388
  2. Wpływ treningu EEG-Biofeedback na wybrane funkcje poznawcze u dzieci z ADHD, M Pinkowicka; Copyright 2015 Via Medica, Psychiatria tom 12, nr 4, 255–264.