Co nam w mózgu gra? Płat czołowy.

Każdego ranka zaraz po przebudzeniu niezależnie od tego czy wstaliśmy na czas i nieśpiesznie wykonujemy poranne obowiązki czy wręcz przeciwnie wyskakujemy z łóżka łapiąc klucze, telefon i pędząc do pracy, rozpoczynamy proces planowania przyszłości. Jest to możliwe dzięki pracy płata czołowego. Oprócz możliwości snucia planów płat czołowy daje nam możliwość samokontroli, co chroni nas przed podejmowaniem decyzji, których potem będziemy żałować.

Czasami opowiadając różne historie o ludziach, używamy zwrotu „puściły mu hamulce”. Czy to niewydolność płata czołowego? Możliwe. Jednak możliwe też, że dana osoba zwyczajnie miała potrzebę wyjścia poza ramy stosownego zachowania. Przy niewydolności czołowej ma miejsce stałe puszczanie hamulców i brak kontroli nad swoim zachowaniem. Może mieć to tragiczne w skutkach konsekwencje jak okaleczanie siebie i innych. W połączeniu z oziębłością emocjonalną, która również jest skutkiem uszkodzenia tego obszaru mózgu, może dojść do zakończenia wielu znajomości. Chory przestaje rozumieć emocje innych ludzi oraz sam popada w apatię i obojętność.

Płat czołowy pozwala nie tylko kontrolować swoje zachowanie, ale również daje nam możliwość poruszania się. Umiejętność ta jest ukryta w tylnej części płata czołowego. Istnieje również przednia część (kora przedczołowa) w tym miejscu osadzona jest nasza moralność oraz poczucie humoru.

Znalazło się tutaj też miejsce dla jednego z dwóch ośrodków mowy – ośrodka Broki. Generuje on mowę poprzez koordynacje narządu mowy w celu regulacji mowy. Odpowiada za regulację tonu głosu i rytmu mowy. Przetwarza werbalną produkcję zachowań, mowy oraz pisania. Koordynuje łączenie głosek w wyrazy i zdania jak również pozwala na formowanie płynnych wypowiedzi. Afazja Broki (skutek uszkodzenia ośrodka) dotyczy osób, które wiedzą co chcą powiedzieć, ale nie mogą tego przekazać.

Myślicie, że to wszystko? Ależ nie! W płacie czołowym znajdziemy również pamięć roboczą. To miejsce, które pozwala zatrzymać wrażenia tak długo, aż zostaną odpowiednio ocenione i powiązane z trwającymi procesami oraz przechowywanymi informacjami.

W tym miejscu dochodzi do połączenia pamięci, uczuć i intelektu. To właśnie dzięki połączeniu tych składowych można mówić o podstawie tworzenia osobowość oraz sumienia, co odróżnia człowieka od człowieka.

Jednak czy całą osobowość udało upakować się w płacie czołowym? Jeśli Cię to ciekawi daj znać w komentarzu, a my postaramy się już niedługo odpowiedzieć na to pytanie!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
Share
Instagram